Logo programlarında SQL Server yok veya erişim engellendi. (80004005) Native Error:08001 (17) hatasının çözümü

Blog geri dön

Logo programlarında SQL Server yok veya erişim engellendi. (80004005) Native Error:08001 (17) hatasının çözümü

Bu yazımızın konusu, Logo programı açılırken karşılaşılan bir hatanın çözümü. Bazen programı (go3, goplus, tiger3, tigerplus, bordro vs.) açmak istediğinizde aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz:

Bu hata nedir?

Programınızı çift tıklayıp çalıştırmak istediğiniz anda, program veritabanı sunucusuna (SQL Server) bağlanıp kullanıcı adı ve şifre doğrulamasını yapmak, firma listesini getirmek gibi temel bazı görevleri yapmaya çalışır. Eğer programınız konfigürasyon dosyasında belirtilen SQL sunucusuna erişemezse durumu size yukarıdaki gibi bir hata ile bildirir. Karşılaştığınız bu hatanın sebebi genellikle programınızın verilerin depolandığı “SQL Veritabanı Sunucusu” na erişemiyor olmasından kaynaklanır.

Böyle bir durumda yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

Eğer LOGO’nun tek kullanıcılı ALINTERİ, START gibi programlarını kullanıyorsanız sorun genellikle SQL Servisinin durmuş olmasıdır. Bu servisin çalışmasını sağlamalısınız. Bunu yapmak için Windows Başlat menüsünde hizmetler kelimesini aratıp Windows hizmetlerini açmalı, bu listede yer alan MSSQLSERVER hizmetini başlatmalısınız. İşlem adımları aşağıdaki gibidir.

  • Windows+R tuş bileşeni ile windows hizmetlerinin bulunduğu pencereye erişim sağlayın.

  • Bu listede SQL Server hizmetinin durumunu kontrol edin. Resimdeki gibi durum bölümü boş ise SQL servisi çalışmıyor demektir.

  • SQL servisinin üzerinde sağ tuş yaparak Başlat seçeneğine tıklayıp servisin Çalışıyor duruma gelmesini sağlayın. Bu işlem neticesinde programınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

SQL Servisi çalışıyor ancak yine aynı hatayı alıyorum !

Eğer SQL Server hizmeti farklı bir bilgisayarda kurulu ise (genellikle ana bilgisayarlara kurulum yapılır) bu bilgisayarda yukarıdaki gibi SQL hizmetinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Çok kullanıcılı programların kurulu olduğu sistemlerde SQL Server hizmetinin çalışıyor olduğu durumlarda da yine bu sorunla karşılaşılabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki kontrolleri yapmalısınız:

  1. Veritabanı sunucusu bilgisayara erişim sağlanabiliyor mu? Bu bilgisayarın ağa bağlı olup olmadığını veya kapalı olup olmadığını  kontrol etmelisiniz. SQL sunucusu bilgisayar kapalı olabilir. Ağ kablosu arızalı olabilir.
  2. Veritabanı sunucusu bilgisayarda erişimi engelleyen bir güvenlik duvarı yazılımı mevcut mu? Bazı antivirüs yazılımları veya windows güvenlik duvarı bu sunucuya erişiminizi engelliyor olabilir. Bu yazılımları ve windows güvenlik duvarını kapatarak denemelisiniz.
  3. Veritabanı sunucusu bilgisayarın IP adresi değişmiş olabilir mi? Logo programınızın veritabanı konfigürasyonunda yazan IP adresinden farklı bir  adrese erişmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızın DNS önbelleğinin temizlenmesi de çözüm sağlayabilir.
  4. SQL veritabanı sunucusuna ait kullanıcı adları veya şifreler değiştirilmiş olabilir. Tam tersi durumda Logo programı içinde tanımlı sql kullanıcı adı ve şifre bilgileri hatalı olabilir. Bunların kontrolü sağlanmalıdır.
  5. Veritabanınız sağlam mı? Bazen elektrik kesintisi veya zararlı yazılımlar tarafından, bazen disk arızaları gibi nedenlerle veritabanları bozulabilir. Böyle bir durumda bu hatayı alabilirsiniz.

Tüm bunlar dışında kalan muhtelif sorunlar da olabilir. Sorun yukarıda anlatılan önerilerimizle çözülemiyorsa bizden destek talep edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön