VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN (Sanal Özel Ağ) Kurulum & Yapılandırma

VPN kelimesi, zaman zaman bazı internet sitelerinin erişime kapatılması nedeniyle hemen hepimizin aşina olduğu bir kelime haline geldi. Peki nedir bu VPN?

VPN, ingilizce açılımı ile Virtual Private Network, türkçe kelime karşılığı ile Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. İnternet, ağların ağı anlamına gelir.

Örneğin şirketinizdeki 1 sunucu, 10 bilgisayar ve 3 yazıcıdan oluşan kendi özel ağınızı, basit bir ADSL modem ile internete bağladığınızda, aslında bu özel ağınızı internet ortamına taşımış oluyorsunuz. Şehir ya da yurt dışına çıktığınızda, hatta bu kadar uzağa gitmenize gerek yok, evinizde ya da bir müşterinizi ziyaret ettiğinizde şirketinizde bulunan dosyalara erişebilmek, hatta şirket içindeki yazıcılara çıktı gönderebilmek için VPN adı verilen yapı aracılığıyla şirketinizin içindeymiş gibi bu işlemleri yapabiliyorsunuz.

Bunun dışında şirket merkezi, fabrika, satış ofisi, depo gibi coğrafi olarak dağınık durumda bulunan birimlerinizi yine VPN ile bir aradaymış gibi birbirine bağlayabilirsiniz.

VPN, internet üzerinde verilerinizin güvenli olarak noktadan noktaya iletilmesini sağlar ve çeşitli güvenlik protokolleri ile başkalarının eline geçmesini önler. Bu protokoller SSL (Secure Socket Layer-Güvenli Bağlantı Katmanı, IPSec (İnternet protokolü güvenlik katmanı) gibi farklı teknolojileri içerir.

VPN kurulumu ve yapılandırması konusunda danışmanlık ve uygulama hizmetleri veriyoruz. Bize ulaşarak konuyla ilgili aklınıza takılan her konuda destek alabilirsiniz. Size büyük bir keyifle hizmet veriyor olacağız.