Yönetici parolası unutulduğunda Unifi denetleyicisine nasıl erişim sağlanır?

Blog geri dön

Yönetici parolası unutulduğunda Unifi denetleyicisine nasıl erişim sağlanır?

Unifi Access Point cihazlarını yönetmek için kullanılan Unifi Denetleyici yazılımının yönetici adı/parolasını kaybettiğinizde bunu nasıl geri alabilirsiniz?

Unifi Controller Yönetici Giriş Ekranı

Parola sıfırlama işlemine başlamadan önce alttaki resimde gördüğünüz gibi Unifi Controller yazılımının çalıştığından emin olmalısınız.

Unifi Controller
  • Yazılımın ayarları Mongo adlı bir veritabanında tutulmaktadır. Öncelikle mongo veritabanında ilgili değişikliği yapabilmek için MongoDB’yi buradan indirin.
  • C sürücüsünde bir klasör oluşturun. (passwordrecover)
  • mongo.exe dosyasını bin klasöründen yeni oluşturulan C:\passwordrecover klasörüne çıkarın.
  • Windows komut satırına yönetici haklarıyla giriş yapın. (Windows+R tuşlarına basıp çalıştır penceresine cmd yazın ve (ENTER) tuşuna basın.)
  • Yeni oluşturduğunuz klasöre gidin.
cd C:\passwordrecover

Aşağıdaki komutları çalıştırın.

mongo --port 27117
use ace
db.admin.find()

Karşınıza gelen ekranda kullanıcı adı ve şifre içeren bir satır göreceksiniz.

“name” : “admin” yazan bölümde kullanıcı adımızın admin olduğu bilgisini görüntülüyoruz. Son olarak bu admin kullanıcımızın şifresinin değiştirilmesi için aşağıdaki komutu uyguluyoruz. <UserName> yazan bölüme siz kendi kullanıcı adınızı ne olarak görüyorsanız onu yazmalısınız.

db.admin.update( { "name" : "<UserName>" }, { $set : { "x_shadow" : "$6$ybLXKYjTNj9vv$dgGRjoXYFkw33OFZtBsp1flbCpoFQR7ac8O0FrZixHG.sw2AQmA5PuUbQC/e5.Zu.f7pGuF7qBKAfT/JRZFk8/" } } )

Bu işlemleri başarıyla tamamladığınızda kullanıcı adınızın şifresini password olarak sıfırlamış olacaksınız. Artık Unifi controller uygulamasına yeni şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön