Windows 10 için en yüksek performans modu : Nihai Performans

Blog geri dön

Windows 10 için en yüksek performans modu : Nihai Performans

Windows’ un güç profilleri arasında “En yüksek performans”, sanılanın aksine en yüksek performansı veren güç profili değil. Bunun da üzerinde bir güç profili var. Evet, başlıktaki gibi “Nihai performans” profilini kullanarak sisteminizin tüm gücünü işinize, günlük kullanımınıza ya da eğlencenize aktarabilirsiniz. Bu yeni profilin özellikleri, farkları ve açıp kapatmanın yolu, bu yazımızda…

Windows 10’ un ortaya çıkışıyla, özellikle mobil cihazlar ciddi bir kullanım kolaylığı yaşamaya başladı. Bilgisayarın ekranını kapatıp açıp günlerce sistemi yeniden başlatmaya ihtiyaç duymadan rahatça kullanabilmek bunlardan belki de en önemlisi. Eski sürümlerde birkaç günde bir bilgisayar kapatılıp açılmadığında problem çıkartıyordu. Bilgisayarın yeniden başlatılması performansın sürekliliği için gerekliydi.

Windows’ u verimli kullanabilmek için güç profilleri önem taşıyor. İşletim sisteminin Nisan 2018 güncellemesi (1803 sürümü) ile gelen bir güç modu, bilgisayarınızın performansını doğrudan etkileyebilir. Nihai performans (Ultimate performance) adını taşıyan bu güç profili, iş istasyonları, oyun bilgisayarları gibi sistemlerin performansını geliştirmeyi hedefliyor. Her ne kadar Microsoft, doğrudan güce bağlı sistemler için bunu tavsiye etse de, yani dizüstü bilgisayarları kapsam dışı tutsa da, pilinizin hızlı tükeneceğini bilerek kullanmanızda bir sakınca yok.

Bu moda geçmek ise standart ayarlar penceresinden mümkün değil. Sisteminizin doğru sürümde olduğundan emin olarak işe koyulalım. Ayarlar > Sistem > Hakkında penceresini açarak, işletim sisteminizin 1803 sürümü olup olmadığını kontrol edin. Daha alt bir sürümse, sistem güncellemesi yapmanız gerekiyor.

Windows 10’ unuz 1803 ya da üst sürümse, Ayarlar > Sistem > Güç > Ek Güç Ayarları’ nı açın.

Burada özel bir güç planı seçimi altındaki ek planları gizlemeyi kaldır ibaresine tıklayarak genişletin. Burada Nihai Performans Modu’ nu görmeniz gerekiyor.

Güç Planı Seçme veya Düzenleme Penceresi

Ancak görmüyorsanız şu adımları izleyerek bu güç modunu etkinleştirebilirsiniz:

Başlat’a tıklayın, komut yazarak Komut İstemi’ ni listeleyin ve sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır’ a tıklayın.

Komut penceresine aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Komut istemi penceresini kapatın ve Ayarlar > Sistem > Güç > Ek güç seçenekleri’ ne girerek Nihai Performans güç profilini seçin.

Artık bu plandaki hazır ayarları özelleştirmeniz de mümkün. Dengeli, Güç Tasarruf ve Yüksek Performans modlarından bir adım öteye giden Nihai Performans’ ta aşağıdaki özellikler sunulmaktadır:

  • Sabit disk asla uyku moduna geçmez.
  • Javascript zamanlama frekansı azami olarak belirlenir.
  • Uyku ve Hazırda Beklet modları kapatılır.
  • İşlemci durumu, soğutma ayarı ve azami işlemci hızı en yüksek değerlere çekilir.

Peki bu modu kapatmak isterseniz ne yapacaksınız? Çok basit: Gelişmiş güç seçeneklerine gidin. Farklı bir güç modu seçebilir ya da Nihai Performans Modu’ nun yanındaki ayar değiştirme linkine tıklayıp sonraki pencerede en alttaki seçeneğe tıklayarak, bu modu silebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön