E-Beyanname programı çalışmıyor

Blog geri dön

E-Beyanname programı çalışmıyor

Şirketler muhtelif beyannamelerini vermek için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan E-Beyanname yazılımını kullanmaktadır. Bu E-Beyanname yazılımı daha önceden çalışırken bir güncelleme sonrasında çalışamaz hale gelmiş olabilir. Ya da yeni bir bilgisayara sıfırdan kurulum yapılmıştır ve hiç çalışmıyor da olabilir. Bu sorun özellikle 64 Bit işletim sistemlerinin yüklü olduğu bilgisayarlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda E-Beyanname programını nasıl çalışır hale getirebileceğinizi anlatacağız.

64 Bit İşletim sistemlerinde E-Beyanname programını çalıştırabilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamak sorunu çözecektir:

 1. Öncelikle Windows Path ayarlarına bir satır eklemesi yapılacaktır. Bu satırı eklemek için Bilgisayarım (Bu Bilgisayar/This Computer) simgesi üzerinde sağ tuş yapılarak Özellikler (Properties) penceresi açılır. Bu pencere içinde Gelişmiş Sistem Ayarları (Advanced System Settings) tıklanır. Açılan yeni pencerede Ortam Değişkenleri (Environment Variables…) tıklanır.
 2. Yeni… (New…) düğmesine tıklayarak Yeni Sistem Değişkeni (New System Variables) penceresi açılır. Bu pencerede Değişken adı: ebyn Değer: %SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem olarak tanımlanır.
 3. E-Beyanname internet sitesinden gerekli programlar bölümünden (https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html) JRE Kurulum 1.4.2_05 indirip kurulum yapılmalıdır. Bu programı indirirken sorun yaşıyorsanız antivirüs programınız tarafından engelleme yapılmadığını kontrol etmelisiniz.
 4. Kurulum bittikten sonra C:\Program Files (x86)\Java klasörü altında bulunan j2re1.4.2_05 klasörünü, C:\Program Files\Java klasörünün içine yapıştırıyoruz.
 5. Son olarak C:\Program Files\Java\j2re1.4.2_05\bin klasörü içinde bulunan
  java.*
  javaw.*
  java.dll
  jawt.dll
  dosyalarını kopyalayıp E-Beyanname programının kurulu olduğu C:\Ebyn klasörüne yapıştırmanız gerekiyor.
 6. Artık E-Beyanname programını masaüstündeki kısayolundan çalıştırabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön