E-Fatura görsel tasarım şablonu XSLT alma

Blog geri dön

E-Fatura görsel tasarım şablonu XSLT alma

Bu yazımızda, gelen e-faturanın görsel tasarım şablonunun kodlarını alabilmek için yapılması gereken işlemler anlatılmıştır. Anlatılan işlemler için UBL (Universal Business Language) hakkında temel bilgi sahibi olmak yeterlidir.

Yazıda anlatılan işlemler, tüm yazılımlar ve entegratörler tarafında küçük farklar da olsa temel olarak benzer şekillerde yapılmaktadır. Yazımızda tasarım şablonunu alacağımız faturanın UBL’ ini Logo Connect programı üzerinden alarak işleme başlıyoruz. Siz hangi entegratör ya da yazılımı kullanıyorsanız ilgili ekranlarda gelen e-faturanın üzerinde “UBL görüntüle” ya da “UBL indir” seçimini yaparak işleme başlamalısınız.

Bu yazıda anlatılanlar Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Kanunu kapsamında değerlendirebileceği için, aldığınız görsel fatura şablonlarını doğrudan kendi tasarımınız gibi kullanmanızın doğurabileceği sıkıntılardan dolayı bu web sitesi sorumlu tutulamaz.

Logo Connect için bu işlemlere aşağıdaki işlem sırası ile devam ediyoruz.

 

  1. Fatura üzerindeki sağ tuş içindeki seçeneklerden “UBL Göster” seçeneği seçilir.
  2. Açılan ekranda CTRL+F tuşları ile XSLT kelimesi aranır. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi encode edilmiş olan alanın kopyalanması gerekiyor. Burada dikkatli olup büyüktür ve küçüktür tag’ ları arasında kalan BASE64 formatı ile kodlanmış bilgi kopyalanmalıdır.
    mimeCode
    =”application/xml“> PD94bW…. </cbc:EmbeddedDocumentBinaryObject>
    Örneğimizde PD94bW ile başlayan ve küçüktür işaretine kadar devam eden bölüm seçip sağ tuş menüsündeki kopyala seçeneği ile hafızaya kopyalıyoruz.
  3. Kopyalanan bu bilgiyi herhangi bir Base64 decode-encode işlemi yapan sitede decode etmeliyiz. Örneğimizde https://www.base64decode.org/ sitesi kullanılmıştır. Bu sitedeki ilgili kutunun içine kopyalanan bilgi yapıştırılıp DECODE düğmesine basıldığında ilgili XSLT uzantılı görsel tasarım dosyasının kaynak kodları karşınıza gelecektir.
  4. Açık hale gelen bu kodları kopyalayıp boş bir not defteri içine yapıştırıp farklı kaydet yapmalı ve dosya adının uzantısına XSLT uzantısı vermelisiniz.

Bu işlemlerden sonra artık hazırladığınız dosyayı e-fatura görsel tasarım şablonu olarak kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön