0xc000000e hatasının çözümü

Blog geri dön

0xc000000e hatasının çözümü

Windows işletim sisteminiz (Windows 8, Windows 8.1, Windows 10) açılırken 0xc000000e hatası alıyorsanız sabit diskinizdeki MBR yani Master Boot Record (disk bölüm bilgisi) bozulmuş olma ihtimali çok yüksektir. Bu bozulma genelde bilgisayarınız beklenmedik bir biçimde kapandığında (enerji kesintisi, donanım arızası vs.) gerçekleşir. Windows otomatik onarma sorununuzu çözemiyorsa hatayı onarmak için işletim sisteminize ait CD, DVD veya flash bellek ile bilgisayarınızı boot ederek onarma işlemi yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları uygulamadan önce önemli verilerinizin yedeklendiğinden mutlaka emin olun ve bu adımları uygulayarak sorumluluk aldığınızı da lütfen unutmayın.

İşlem adımları aşağıdaki gibidir:

  1. İşletim sisteminize ait CD, DVD veya işletim sistemine ait oluşturduğunuz bootable flash bellek ile bilgisayarınızı başlatın.
  2. Windows kurulum ekranı karşınıza geldiğinde dil seçeneklerinden dil tercihinizi yapın ve ileri düğmesini tıklatın.
  3. Bir sonraki aşamada ‘Bilgisayarınızı Onarın’ seçeneğini tıklatın. Gelen seçeneklerden Sorun Gider / Diğer Seçenekler / Komut İstemi seçeneklerini kullanarak komut satırına ulaşın.
  4. Komut satırında bootrec / RebuildBCD komutunu yazıp enter tuşu ile ilerleyin. Bilgisayardaki sabit disklerdeki Windows yüklemeleri aranacaktır. Bir süre bekleyin. Tarama işlemi bitince bulunan işletim sistemlerinin MBR’ ye yazılması için onay vermek için dil seçeneğine göre E(vet) ya da Y(es) tuşlarına basıp ilerleyin. İşlem tamamlanınca bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlem adımlarını uyguladığınızda sorununuz çözülecektir. Başarılar.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön